A most bemutatott karikatúra sorozatot Jankó János 1866-ban készítette. A sorozat eredeti címe (Hadviselés a fürdőben) némileg pongyolának tűnik. Azt gondolom, a művész a fürdő szót fürdőhely értelemben használta. Tehát a sorozat címe: Hadviselés a fürdőhelyen. A rajzsorozat alapkoncepciója máig közkeletű, közismert: a férjfogás stratégiai tervezést, és igényes taktikát igénylő feladat. Most pedig lássuk, milyen női stratégia kellett – Jankó szerint – a sikeres férjfogáshoz.
Hadi előkészületek. A rajzon első ifjúságán már túl lévő hölgy éppen bepúderezi arcát, miközben szobalánya egy befont vendéghajat (melynek stílusa Erzsébet császárné legendás frizurájára emlékeztet) illeszt úrnője fejére.
A hadi előkészületek után következik a felvonulás a harci terepre. A krinolint viselő, felékszerezett (tehát jómódú), vállait szabadon hagyó szépasszonyra a korzó urai felfigyelnek. Háttérben a fürdőhelyek elmaradhatatlan része, az ivócsarnok.
Az ostrom. A dáma újdonsült férfiismerősei virágcsokrokkal udvarolnak. Most a szépasszony vizslatja a jelentkezőket.
A kiválasztott – túlsúlyos és cseppet sem fiatalembernek tűnő – férfi ellenállását a nő gyors valcerek sorozatával legyőzi. A férfiember arcáról szakad a verejték. Háttérben nyeszlett kapituláltak.
A győztes jutalma. A nő férjhez megy egy táblabíró külsejű férfihez.
A vesztes büntetése. Az újdonsült férj szembesül a női divat által elleplezett valósággal.
Itt a vége, fuss el véle.