A gőzgépek elterjedése utáni évtizedekben - különösen a 19. század utolsó húsz évében - a repüléssel kapcsolatos invenciók is megszaporodtak. A század végén komoly emberek hangoztatták, a technikai fejlődés általános ütemét tekintve, valószínűleg csak az 1940-es évekre lesz egy használható repülőgép az emberiség birtokában. Mindez persze nem így történt.
A feltalálásra váró repülőgéppel kapcsolatban szórakoztató elgondolások születtek. Hogyan fog kinézni? És a legérdekesebb: a hétköznapi élet szempontjából mire fogjuk használni a repülőgépeket?
Ezzel foglalkozik az alábbi, a hazai bulvársajtóban megjelent kép. A rajz egy meg nem nevezett angol forrás (valószínűleg egy sajtótermék) alapján készült.
A repülőgépek a kerékpárokra fognak hasonlítani, melyet egy "szélmotolával, kürtővel és szárnyakkal ellátott potyka formájú léggömb" fog hajtani a levegőben.
De mitől igazán szórakoztató ez a rajz? Számomra a rajz nagyszerűségét az az ellentét adja, hogy egy távoli jövőben megvalósuló találmányt a rajzoló változatlan társadalmi viszonyok, szokások és életmód közé helyez. A repülőgép a piti tyúktolvajok, vadászok és leányszöktetők eszköze, "a fiatal szerelmes párok is ilyen repülőgépen emelkednek majd a felsőbb régiókba a kegyetlen szívű szülők elől, kik semmi áron se akarják, hogy egymáséi legyenek".
Itt a vége, fuss el véle.