A Magyar Köztisztviselők Szövetkezetének sztoriját nem nehéz kitalálni. Ha jól ment a köztisztviselőknek, akkor jól ment a szövetkezetnek is, ha válság volt, akkor pedig együtt szívtak. A szövetkezet budapesti bolthálózata az 1920-as években futott fel.
De beszéljenek inkább a képek.
A szövetkezet székháza
A szövetkezet székháza a Mester utca és Tinódi utca sarkán állt. Az épületet Sándy Gyula tervezte, 1907-ben készült el. Ebben működtek az irodák, de itt voltak a bútor-, gyümölcs-, és fűszerraktárak is. Nem messze tőle, az Ipar utcában volt az autógarázs. Ma már ebből semmi sem maradt fenn.
A szövetkezet járművei az Ipar utcai telephelyen
Szövetkezeti élelmiszerbolt a Dísz tér 15. sz. alatt. Ma ebben az épületben posta működik.
Az Endresz (Magyar Jakobinusok tere) téri üzlet a 30-as években.
Ugyanez az épület igénytelenebbnek tűnő üzletportállal
A szövetkezeti bútorbolt a József körút és a Nap utca sarkán
Ugyanez manapság
A szövetkezet pincészete Budafokon volt, a Hegyfok utca 1. szám alatt. Látható-e mindebből még valami? Kerestem a nyomát, de nem találtam.
A szövetkezeti húsfeldolgozó üzem épülete
És mindez így néz ki mostanság
A Magyar Köztisztviselők Szövetkezetének működése az 1930-as évek közepétől egyre nehezebbé vált. Az üzleteik a vásárlókért folytatott árversenyben rendre alul maradtak. A szövetkezet vezetősége úgy gondolta, hogy a vásárlókat az olcsóbb árakkal félrevezetik a vetélytársaik. Ennek ellensúlyozására nemcsak reklámkampányt indítottak, hanem kitalálták a polgári körök alapítását is. Minden egyes élelmiszerüzlet körzetében egy-egy asszonykör alakult. Az asszonyok havonta teadélutánokat rendeztek, népszerűsítették a szövetkezeti boltokat és persze jótékonykodtak.
Itt a vége, fuss el véle.