Az Argo-akciók helyszíne a reformkori Argo gőzhajó volt. Mielőtt rátérnék a kalandok listájára, képzeljétek el a következő szituációt.
Sok pénzt akarsz keresni a dunai áruszállítással, de ez csak úgy fog sikerülni, ha gőzhajókat állítasz forgalomba. Azon álmodozol, hogy a Bécsben összevásárolt portékát gőzhajóval leviszed a Dunán a torkolatig, majd egy másik, tengeri gőzhajóval eljuttatod Konstantinápolyba. Ott a jó áron eladott bécsi árucikkekért más termékeket vásárolsz és azokat pedig a császárvárosban értékesíted. Mindehhez nem kell más, csak gőzhajó és személyzet. Ez lesz az üzleti terved. Kérdés csak az, hogyan kezdesz hozzá?
Nos, őseink a következőket találták ki. Nem egyetlen gőzhajót járatnak a Duna torkolatáig oda-vissza, hanem felosztják szakaszokra a folyamot, és minden szakasznak lesz egy menetrend szerint közlekedő gőzhajója. Mindez persze azzal jár, hogy a Konstantinápolyba szánt cuccot többször is át kell pakolni, viszont a gőzhajók sűrűn fordulnak fel és le, tehát a közbeeső állomások közötti áruforgalmat is megkaparintják.
Ennek az üzleti tervnek másodikként megépített gőzhajója volt az Argo.
Az 1833-ben elkészült 50 lőerős gőzgéppel felszerelt, alacsony merülésű gőzhajó a Duna alsó szakaszán - kb. Orsovától Galacig (ma Galati) - teljesített szolgálatot. A képen az Argo a ruszcsuki kikötőben áll. A gőzhajónak eredetileg nem volt vitorlázata, az 1840-es években az üzemeltetési költségek leszorítása végett kapott árbocot és vitorlákat.
Most pedig következzék az Argo-akciók listája.
- Az Argo vízre bocsátását követően azonnal zátonyra futott. A tulajdonosok bepánikoltak, hogy az utazók nem mernek majd az Argoval utazni.
- Ez a hajó volt az első gőzhajó a Tiszán. A gőzös egészen Algyőig ment fel, fedélzetén Széchenyi is jelen volt.
- Ez volt az első gőzhajó, amelyik leküzdötte a Vaskapu akadályait és szerencsésen áthajózott a Duna török ill. román szakaszára.
- Ez volt az első gőzhajó, amelyik a Duna alsó szakaszán menetrend szerinti forgalmat lebonyolított. Széchenyi is ezzel a hajóval utazott, amikor az al-dunai hajózási akadályokat tanulmányozta. Széchenyire jó benyomást tett, hogy a gőzös tiszta volt, nem volt összeköpködve a fedélzete. Az is tetszett neki, milyen takarosan volt elhelyezve a málha a hajóban.
- Ez volt az a gőzhajó, amelyet Sándor Móric sikeresen lepipált. A sebességmániás Sándor Móric - ilyenek lehetnek ma az autóversenyzők - Vácott fogadást kötött egy angollal, hogy lovával hamarabb beér Pestre, mintsem az angol az Argoval. A váci kikötőben Sándor Móric lóháton fellépett az Argora. Nem érti az angol a dolgot. Sándor Móric válasza: - Nem arra fogadtam, hogy lovon nyargalva leszek hamarább Pesten, mint a gőzös, hanem arra, hogy lovon ülve. Az igazi kaland a Margit-szigetnél kezdődött.
Itt a vége, fuss el véle.