A Kádár-korszakbéli Magyarországon a számítógépek mibenlétéről kevés embernek volt fogalma. Kevesen láttak működés közben számítógépet, és kevesen tudták elképzelni, a hétköznapi életben mire lehet felhasználni a számítógépeket. Nem véletlen, hogy kutatóintézeteket is alapítottak, a hogyan és mire lehet használni a számítógépeket kérdés megválaszolására. Ilyen volt például a mára elfeledett Számítógép-alkalmazási Kutató Intézet, de volt Számítástechnikai Koordinációs Intézet is.
Az alábbiakban a "mire lehet használni a számítógépeket" kérdés humoros képi megfogalmazásáról mutatok néhány karikatúrát.
1. Iskolában puskázásra. Az 1961-es karikatúra a számítógép és számológép közötti különbség elmosására épít.
2. A szülők kisegítésére az iskolai házi feladat megoldásában.. A rajz üzenete: az iskolai matematika oktatás színvonala, a feladatok nehézsége kifog a szülőkön, akik csak abszurd eszközök bevetésével tudnak segíteni csemetéjükön.
3. Magyar versek értelmének megfejtésére. Ez a rajz a kortárs magyar írók felé egy fricska.
4. Fordításra. A gép képes egy szöveget papírszalagra ütött lyukak sorozatára átfordítani. Imádom ezt a rajzot a benne rejlő csavarért: a számítógép olvasható szöveget olvashatatlanná fordít.
5. Szórakoztatásra. Ez az a rajz, amelyhez szószaporítás lenne kommentárt fűzni.
Folytatása következik.
Az utolsó 100 komment: