A távírdai eszközöket, vasútbiztosító berendezéseket gyártó Neuhold-féle gyár 1885 körül költözött a Damjanich utcába. A termelőüzem korábban a Dohány utca 80. sz. alatt működött. Mivel a főváros jelezte, hogy a telek egy részét - utcarendezés miatt - a későbbiekben ki fogják sajátítani, Neuhold János új helyet keresett vállalkozásának. A Damjanich utca 21. sz. alatti telekre esett a választása.
Balra a Nefelejcs utca, elöl a a Damjanich utca a lóvasúttal
Az átköltözéskor a telephely persze még nem így nézett ki. A főépület még csak egyemeletes volt. A mechanikai műhelyben zajlott a termelés, a kazánházban pedig egy 12 lóerős gőzgép szolgáltatta a gépeknek az energiát.
Mindez ma
De hogyan lett mindebből Telefongyár? Neuhold János az értelmes hazai vállalkozók csoportjába tartozott. Gyorsan realizálta, egy olyan iparágban nyomul, ahol rohamléptékű a technikai fejlődés, ahol az innováció alapvető. Eleinte azzal próbálkozott, hogy hazai feltalálók kisebb szabadalmait felvásárolta és megrendelés esetén gyártotta. Ez töltötte ki az 1880-1890-es évtizedet. Az egyetlen komolyabbnak tűnő hazai találmány, amelyet gyárthatott, Banovits Kajetán elektromos jelzője volt. Úgy tűnik, hogy a többi terméke inkább a noname kategóriában mozgott, relatíve alacsony hozzáadott értékkel. Azt gondolom, hogy a villamossági kiállítások, különösen az 1883-as bécsi kiállítás https://timelord.blog.hu/2013/03/23/high-tech_es_a_magyarok példája mutatta, merre halad a világ, mibe érdemes fektetni. Neuhold Jánosnak tehát nem voltak saját találmányai, de nem volt elegendő tőkéje sem. Ez utóbbi orvoslására a vállalkozását 1891-ben részvénytársasággá alakította. A részvénytársaság nem váltotta be reményeket, néhány év múlva kénytelenek eladni szabadalmi jogaikat, sőt az állami ipartámogató kedvezményt is. (Hogyan lehetett az állami támogatást pénzzé tenni? Erről majd máskor, elviszi a sztorit.) Neuhold Jánosnak az anyagi sikert a kapcsolatépítő tevékenysége hozta el. A részvénytársaságba beszállt a Hannoverben működő Berliner Telefongyár. 1900-ban a német cég két üzleti lépéssel megerősíti hazai jelenlétét: a Neuhold-féle részvénytársaságot megvásárolja, illetve egy vezérképviseletet állít fel Budapesten. A Neuhold-féle rt. változatlanul működik, a vezérképviselet ügynökei (közöttük Neuhold János) pedig üzletkötőként működnek.
A következő évben Neuhold János kétszázezer koronáért vásárolt házakat Pesten.
Itt a vége, fuss el véle.