1893-ban járunk, az Osztrák-Magyar Monarchia Kőszegen nagy hadgyakorlatot szervez. A résztvevőket a vezérkar két hadseregbe - északi és déli - csoportosítja. Az egyik seregbe mintegy 80 gyalogos zászlóalj, 50 lovas század, és 170 ágyú tartozik. A másik seregben több a lovas század és kevesebb az ágyú. A hadgyakorlat célja annak gyakorlása, hogyan kell egy jövendő háborúban az egymás ellen harcoló tömeghadseregeket irányítani. A korabeli sajtó szerint a hadgyakorlaton mintegy 160 ezer katona vesz részt.
Az eseményen Ferenc József, II. Vilmos német császár, miniszterelnökök, miniszterek, külföldi attasék, követek is megjelentek. De eljött a szász király, több Habsburg és bajor főherceg, sőt az angol királynő egyik fia is. "A ritka fényes látványt" a magyaros díszruhába öltözött főurak, a magyar főpapok, megyei és városi küldöttségek tovább emelték.
Joggal vélelmezhetjük, hogy a kisvárosi Kőszeg életében, mindennek milyen óriási jelentősége volt. Kőszeg beleadott apait-anyait. Lássuk, hogyan.
Szombathelytől Kőszegig a vasút menti falvak lakói a Ferenc Józsefet szállító udvari vonatnak fáklyás világítást adtak, azaz örömtüzeket gyújtottak.
Az udvari vonatról lelépő királyt a helybéliek delegációja és a magyar kormány tagjai üdvözölték elsőként
Kőszegre elsőként a magyar kormány tagjai, a környékbeli főispánok, tábornokok és más delegációk érkeztek meg. A királyt már ők és helybéliek lelkes tömege üdvözölte a vasútállomáson. Az uralkodó másnap fogadta a küldöttségeket. A Vas megyei delegációt például a király emlékeztette, a népet meg kell óvniuk az "ámító jelszavak és meddő ígéretek" befolyásától.
Majd megérkezett II. Vilmos császár. A vasútállomáson fából ácsolt, két oldaláról nyitott pavilont emeltek a királynapok tiszteletére. Szőnyegekkel borították, cserepes növényeket pakoltak be, zászlókkal és címerekkel dekorálták
A városba vezető úton nagy árbocokra villamos világítást szereltek. Az oszlopokat fenyőgirlandok kötötték össze. A Magyar utca végén volt az első diadalkapu. A kapu felirata: "Királyát hódolattal üdvözli Kőszeg szabad királyi város". A másik oldalon: "A nemzet együtt érez királyával s ez teszi naggyá és boldoggá a hazát!".
Kőszeg belvárosának dekorációja
Utcai dekoráció. Az ünnepélyes bevonulásra várakozók csoportja
Fegyelmezett tömeg sorfala közepette a belvárosba bevonuló uralkodók. A karszalagos, a biztonságra ügyelő rendezők nem a tömeget, hanem az elvonuló hintósort figyelik. Ez mai szemmel nézve különösen abszurd és ostoba viselkedés. A korabeli protokoll előírások (egy királynak sohasem mutatjuk a hátunkat) erősebbek, mint a félelem a merényletektől. A bevonulás alatt folyamatosan zúgtak a város harangjai.
Ferenc József és II. Vilmos szállása a kőszegi katonai reáliskolában volt. A rendezők ügyeltek arra, hogy II. Vilmos szobái és a berendezése pontosan olyan legyen, mint Ferenc Józsefé.
Díszkivilágítás és tűzijáték. Mindeközben udvari estélyt tartottak kétszáz meghívottnak. Nehezen hihető, de az újságírók szerint az estélyen Vilmos császár "kedélyes modorával" mindenkit "lebilincselt".
Másnap elkezdődött a hadgyakorlat. A hadgyakorlaton a déli felet hirdették ki győztesnek, mert a déli csapatoknak sikerült az északiak balszárnyát megkerülni.
Az uralkodók összesen négy napot töltöttek Kőszegen. A vendégek elutazását két kisebb incidens zavarta meg. Wekerle miniszterelnök kocsiját húzó lovak megvadultak és a hintó felborult. Egy főispán pedig elveszítette az előző nap kapott rendjelét.
A kőszegi királynapokat a magyar újságírók nagy sikernek látták, megrendezésének módját pedig hazafias tettnek értékelték.