„Legyünk jó hazafiak: tartsuk meg a pipát s szívjuk a /cigarettát/, ha drága is, mert hát Uram, Istenem! honpolgárok vagyunk s szívünkön fekszik a deficites haza sorsa!” – így sóhajtott fel egy újságíró, miután 1887-ben a képviselőház új törvényt fogadott el a dohányjövedékről. A dohánytermékek árát növelő új törvényre az állami deficit csökkentése érdekében volt szükség. Sokan gondolták, mindez Magyarországot ért „egyiptomi csapás”-nak (tűzesetek, árvíz, fagy- és jégkárok, adóemelés, párbajmánia, uzsora, balkáni háborús fenyegetettség és az ún. trafiktörvény) is minősíthető.
Talán mondanom sem kell, az új törvény az államon kívül senkinek sem volt előnyös.
Elsőként a dohánytermékeket forgalmazó trafikosok estek pánikba. Attól féltek, a növekvő árak miatt kevesebb lesz a vásárló, emiatt pedig csődbe mennek. A képen Tisza Kálmán miniszterelnök mint dohány-nagykereskedő szerepel, a trafikok bérlői meghökkenve nézik az új árakat.
Ez az 1888-as karikatúra a szivar- és cigaretta-fogyasztók áremelés miatti haragját ábrázolja. A dohánytőzsdék (másképpen trafikok) vasárnapi munkaszünet nélkül Budapesten reggel héttől este 9-ig nyitva voltak.
Annak érdekében, hogy az állam adóbevételei minél magasabbak legyenek az illegális dohányfogyasztást igyekeztek visszaszorítani.
Mi volt tilos?
– dohány külföldről becsempészni,
– engedély nélkül dohányt ültetni és termeszteni,
– szűzdohányt árusítani,
– szűzdohányt birtokolni,
– dohánytermék iparszerű gyártására szolgáló gépeket birtokolni,
– állami dohánycsomagolásokat utánozni,
– cigarettákat készíteni eladásra.
A dohánycsempészet megakadályozásáért (tettenérés és vagy feljelentés esetében)a rendőr jutalékot kapott. A pályaudvarokon ellenőrizték a fővárosba érkezők csomagjait, nincs-e bennük elrejtve fogyasztásiadó-köteles vagy tiltott árucikk.