Nemrégiben visszakerült eredeti helyére - a Baross tér közepére - a legendás vasminiszter, Baross Gábor szobra. Az alábbi kép megmutatja, hogyan is nézett ki az 1898-ban felállított szobor. Ma azonban már nem ezt látjuk.
A képen jól látható, hogy a szobor talpazatát egy koszorú díszíti. A koszorúról igen kevés adat fenn. Az ércből készített koszorút a Kereskedelmi Utazók Egyesülete fizette. A koszorú babérlevelein azoknak a városoknak a nevét lehetett elolvasni, amelyek adakoztak Baross Gábor szobrára.
De mi történt a babérkoszorúval? A koszorú az 1945-1946-os fémgyűjtési akcióknak esett áldozatul. Valakik szétfűrészelték és eladták hulladékként. Létezik egy városi legenda, mely szerint a Magyar Dolgozók Pártja politikai okból tüntette el a koszorút, mert a babérleveleken szereplő városneveket (például Kassa Kosice helyett) irredentának(!) érezték. A tények azonban jóval prózaibbak. Nem a kommunisták voltak, hanem a vasgyűjtők. Nem az MDP hatalomra kerülése után, hanem még a koalíciós időkben történt a pusztítás.
A háborús romok közül a felhasználható építőanyag, és fémhulladék kitermelése igen fontos része volt az újjáépítésnek, mert a nyers- és építőanyag hiányt ezzel is csökkenteni lehetett. Az érckoszorút kevés munkabefektetéssel jó pénzért lehetett értékesíteni. A vasgyűjtő bűnözés persze nem állt meg a Baross szobornál. Ez idő tájt lopták el a Közlekedési Múzeumban őrzött eredeti Lánchíd két láncszemét is.
A Baross szobor az 1950-es években, immár a koszorú nélkül