Az alább bemutatott képet a szokásosnál nagyobb felbontásban raktam fel, letöltve könnyebben ki lehet venni a részleteket. A képet az 1900-as párizsi világkiállítás részére készítették. Az ábrázolás a Gellérthegytől délebbre, körülbelül hatszáz méter magasból mutatja Budapestet.
Ez nem légi fotó, nem egy léggömbről készített felvétel, hanem Rauscher Lajos műegyetemi tanár és társai által nagy pontossággal elkészített szerkesztett rajzról készített fénykép. „Ez rendkívül fáradságos és nehéz munka volt, mert Budapestnek pontos, először perspektivikusan átrajzolt tervrajzát 600 méter magasságban felvett látópontból, azután minden egyes házát a valósághoz híven szerkesztés útján kellett megrajzolni. Ezt a munkát Rauscher tanár személyes vezetése mellett több mérnök és művész végezte, akik minden épületnek pontos rajzát, esetleg fényképét helyszínén elkészítették, hogy azután az alaprajzon megfelelő méretben megszerkesszék.”
A budai oldalon érdemes egy pillantást vetni a Gellért hegy kertjeire, a Tabán földszintes és zegzugos világára, és a Naphegy "ürességére". Pesten kivehetőek a fontosabb középületek és a város fontosabb forgalmi tengelyei. Érzékelni lehet a Margit hídon túli rendezetlen rakpartot, látszanak a Szentendrei sziget és a a Vác környéki hegyek is.
A kiszínezett ábrázolás az 1900-as világkiállítás után Budapest főpolgármesterének irodáját ékesítette. A különleges alkotás további sorsát nem ismerem, azt eredetiben még nem láttam.
Kiegészítés, 2015. január 16-án. Karsai Géza, műegyetemi tanártól kaptam egy emailt: úgy emlékszik látta egykoron a bemutatott kép eredetijét a Kiscelli Múzeumban. Az infót pillanatok alatt megerősítette Demeter Zsuzsa muzeológus, akit nemcsak fotótörténeti kiállításairól, hanem sikeres képszerkesztői munkáiról is ismerhettek. Visszatérve Karsai Gézához, le a kalappal a memóriája előtt. Köszönöm!
Menjetek és nézzétek meg az eredeti alkotást a Kiscelli Múzeumban. Én is így teszek.